دستورالعمل انضباطی تدبیر

به منظور استاندارد سازی فضای فعالت و حیطه فعالیت بازاریابان شرکت و همچنین ایجاد فضایی رقابتی و سالم و عاری از هر گونه اشتباه و تخلف و نیز به منظور حرکت بازاریابان در مسیر  اهداف سازمانی شرکت بازاریابی شبکه ای آرمان تدبیر اطلس، دستورالعمل انضباطی به شرح زیر تصویب و ابلاغ می گردد. 
  
این دستورالعمل شامل کلیه بازاریابان شرکت در همه شعب در سراسر ایران می باشد.

لازم به ذکر است در مواردی که تخلف مربوط به سایر بازاریابان شرکت های دیگر بازاریابی شبکه ای باشد نسبت به گزارش به شرکت های مربوطه و دبیرخانه شواری نظارت بر فعالیت  بازاریابی شبکه ای و همچنین مراجع ذی صلاح ،  اقدامات لازمه از سمت شرکت انجام  می گردد.

تعاریف:


تخلف : 
عبارت از انجام هر گونه اقدام مغایر با اصول اخلاقی و حرفه ای و‌ موازین قانونی ناظر بر فعالیت در بازاریابی شبکه ای ایران که موجب ضرر و زیان به شرکت، محصولات، علائم تجاری،  همکاران و بازاریابان و یا خدشه به اعتماد جامعه نسبت به بازاریابی شبکه ای  گردد تخلف  نامیده می شود. 
  
تنبیهات 
 به مجموعه اقداماتی که جهت بر خورد با متخلفین وهمچنین کنترل و جلوگیری از تخلفات صورت بگیرد تنبیهات گفته می شود و کمیته نظارت با توجه به تخلف مربوطه برای فرد متخلف یکی از تنبیهات زیر را در نظر می گیرد. 

الف) تذکر کتبی با درج در پرونده و جایگاه تجاری 
ب) تعلیق 1 ماهه بازاریاب بدون کارمزد فروش (پورسانت) 
ج) تعلیق 2 ماهه بدون پورسانت 
د) لغو جایگاه فعالیت در شرکت
ز) لغو جایگاه و اعلام به کمیته نظارت جهت جلوگیری فعالیت در هیچ شرکت بازاریابی شبکه ای 
خ) لغو جایگاه و اعلام به مراجع قانونی و حقوقی 


تشویقات 

 به مجموعه اقداماتی که جهت تشویق افراد نسبت به اجرای صحیح  قوانین و  پیشبرد اهداف سازمانی شرکت صورت بگیرد تشویقات گفته می شود. 

الف) پاداش نقدی 

ب) پاداش کالایی

ج) بورسیه آموزشی  

د) خدمات رفاهی

                                                                                                                                 
مرجع تصمیم گیری: 
کمیته نظارت شرکت با ترکیب زیر می باشد: 

1- مدیر عامل شرکت 
2- رئیس هیات مدیره شرکت 
3- رئیس بازرسی یا یکی از بازرسان شرکت به انتخاب مدیرعامل 
4- یک نفر از بازاریابان ارشد مریوط به بازاریاب یا بازاریابان متخلف به انتخاب شورای بازاریابان ارشد شرکت. 

بازرسی شرکت موظف است حسب ارجاع مدیرعامل شرکت یا حسب بررسی های خود، پیش از ارجاع پرونده به کمیته نظارت، نسبت به بررسی تمام ابعاد موضوع  و جمع آوری همه اطلاعات و مستندات مربوط به آن اقدام و سپس به تنظیم و ارائه گزارش دقیق و مستندی از موضوع اقدام نماید.  


تخلفات: 


1- هر فرد ثبت نام شده در شرکت با هر رتبه و جایگاه اجازه جابجایی و تغییر بالاسری خود را به هیچ وجه نداشته و در صورت اقدام به هر شکل حتی لغو جایگاه، اجازه ثبت نام و فعالیت مجدد در این شرکت را با هر نام و کد ملی نداشته و در صورت هرگونه اقدام در این زمینه ، تخلف قلمداد می شود. در موارد اسنثنایی فقط و فقط جابجایی با اجازه شرکت می باشد.

2- برنامه ریزی و تعیین راهبردهای مغایر با اهداف شرکت  برای مجموعه خود همانند فروش اجباری، انباشته سازی کالا، تعیین نگرش ها، ایده ها و راهبردهای سیستم هرمی، انجام تبلیغات غیر واقع و گمراه کننده ، تخریب شغل افراد جامعه و تحت فشار قرار دادن افراد جهت ترک کار خود و پیوستن به بازاریابی شبکه ای و... 

3- انجام هرگونه فعالیت به هر شکل در شرکت های بازاریابی شبکه ای قانونی دیگر و یا فعالیت ها و شبکه های غیر مجاز 

4- مراوده و روابط مالی با افراد زیر مجموعه خود خارج از چهارچوب بازاریابی شبکه ای یا پیشنهاد پرداخت وجه یا پاداش یا سود و هدیه و رشوه به کارکنان شرکت (به هر دلیل که باشد) و یا برقراری روابط مالی با آنان

5- هرگونه اقدام که منجر به سلب اعتماد تامین کنندگان و ذینفعان شرکت گردد.

6- بکارگیری جملات و اتخاذ رفتار نامناسب و توهین آمیز در جلسات کاری و آموزشی و تبلیغی و.... 

7- استفاده از جزوات و مطالب آموزشی و ترویجی شرکت بدون تاییدیه شرکت 

8- ترویج فرقه گرایی، نژاد پرستی، نگرش های مادی گرایانه، عرفان های نوظهور و سایر هنجارها و مکاتب مخالف هنجارهای ملی و اسلامی و نیز تظاهر به فساد و بی بندو باری. 

9- توهین و یا تمسخر و بی احترامی به اشخاص از جمله به فروشندگان و بازاریابان همکار، کارکنان و مدیران و مالکان شرکت، ذینفعان شرکت، تامین کنندگان شرکت، مقامات صنفی و دولتی و یا شرکت های رقیب و نیز تحقیر و تمسخر گویش و چهره و جنسیت و قومیت و نژاد و مذهب دیگران.

10- هر گونه فعالیت های سیاسی و سایر فعالیت های غیر مرتبط با موضوع شرکت و هر گونه فعالیت و هر نوع همکاری با اشخاص و گروهک ها و سازمان هایی که دعوت به تجزیه طلبی و جنگ داخلی می کنند.

11- عدم استفاده از پوشش مناسب و منطبق با شئون اسلامی و ملی.

12- استعمال دخانیات در شعاع کمتر از 200 متری شعب و یا اماکن منتسب به شرکت. شرکت مجاز و محق به سلب عضویت کسانی است که پس از 

13- تردد بدون کارت بازاریابی در دفتر مرکزی و شعب و اماکن منتسب به شرکت و همراه نداشتن کارت صادره از شرکت در رویدادها و مناسبات و فعالیت های مرتبط با بازاریابی شرکت.

14- هر گونه درگیری و ایراد ضرب و جرح بازاریابان شرکت و نیز همکاران یا کارمندان شرکت و همچنین هر گونه تهدید جانی و مالی و حیثیتی نسبت به آنان. 
  
15- فروش کالا خارج از قیمت تعیین شده ( گران فروشی و یا ارزان فروشی ) 

16- هرگونه فعالیت که باعث آسیب مالی یا معنوی برای شرکت بشود در شعب شرکت 

17- تعیین سقف خرید جهت حضور در کلاس های آموزشی و یا انجام فعالیت آموزشی خارج از شعب قانونی شرکت 

18- عدم درج مشخصات صحیح در سامانه های شرکت به هنگام ثبت نام یا ثبت سفارش و نیز عدم بروزرسانی اطلاعات مربوط به مشخصات و نشانی و کد ملی و کد پستی و تلفن همراه و ایمیل و...

19- عدم رعایت نظم و انضباط و عدم پای بندی عملی به اصول اخلاقی در شرکت و ترویج فرهنگ بی بند و باری و بی نظمی و بی مبالاتی.

20- نفی و تخریب تولیدکنندگان ایرانی و بزرگ نمایی مشکلات شرکت های ایرانی یا شرکت های مجاز به فعالیت در ایران.

21- هر گونه اقدام و یا همکاری با اشخاصی که در قاچاق کالا و ارز و واردات غیرمجاز به کشور، نقش داشته و دارند.

22- استعمال هرگونه مواد ممنوعه اعم از مخدر، اعتیاد آور، توهم زا، مسکرات و مشروبات الکلی در اماکن و فعالیت های منتسب به شرکت تا شعاع 200 متری آنها و یا حضور در حالت تحت تاثیر این مواد در فعالیت ها و مکان های منتسب به شرکت. شرکت در صورت گمان به وجود چنین شرایطی در بازاریاب، ضمن اعمال تنبیهات انضباطی و از جمله لغو جایگاه، آنان را به مراجع قضایی و انتظامی معرفی خواهد نمود.

23- شرکت در تجمع و تحصن و یا دعوت بازاریابان به تجمع و تحصن و شرکت در اجتماعات غیرقانونی علیه شرکت یا علیه دستگاه های دولتی و عمومی ناظر بر فعالیت های شرکت. 

24- هر گونه ایجاد مزاحمت بر دیگران و حریم خصوصی آنان اعم از حقیقی و مجازی و رفتارهای منجر به نارضایتی و ایجاد فضاهای فشار و رعب و وحشت در حریم شرکت و معابر وخیابان های منتهی به اماکن ودفاتر شرکت

25- هر عضو اطلس فقط می تواند یک جایگاه داشته باشد لذا در صورت ثبت جایگاه اضافه (انتظار) بنام هریک از اعضای خانواده یا هرشخص دیگری بدون فعالیت و صرفا جهت دریافت پورسانت، جایگاه اصلی به مدت شش ماه تعلیق بدون پورسانت خواهد شد و جایگاه اضافه حذف خواهد گردید.

26- جایگاه عضوی که دو ماه متوالی فعالیت ننماید حذف خواهد شد.

27- شیفت کردن و جابجایی اعضا در شرکت اطلس ممنوع ودر صورت تخلف احکام زیر در مورد متخلف جاری خواهد شد:

الف) شیفت شونده و شیفت کننده هرکدام شش ماه تعلیق بدون پورسانت.

ب) یک سطح بالاتر از شیفت کننده 4 ماه تعلیق بدون پورسانت.

ج) دو سطح بالاتر از شیفت کننده 2 ماه تعلیق بدون پورسانت.

د) چنانچه جابجایی عضو با موافقت شورا انجام شود کد ملی وی به مدت یک ماه، قفل خواهد بود.

28- هرگونه فروش اجباری در شرکت تدبیر اطلس ممنوع می باشد و در مورد افرادی که به هر روشی، مبادرت به فروش اجباری نمایند احکام زیر اجرا خواهد شد:

الف) عضو اجبارکننده یا اغوا کننده 3 ماه تعلیق کارمزد فروش (پورسانت)

ب) یک سطح بالاتر از اجبارکننده 2 ماه تعلیق کارمزد فروش (پورسانت)

ج) دو سطح بالاتر از اجبار کننده یک ماه تعلیق بدون کارمزد فروش (پورسانت)

29- در صورت سوء استفاده هر یک از اعضای شورا و اعضای تیم وی از عنوان "شورا" برای پیشبرد اهداف خود از عضویت شورا خارج و شش ماه بدون پورسانت تعلیق خواهد شد.

30- تمام احکام صادره بر مبنای این آیین نامه برای اعضای شورا دو برابر جزای اعضای دیگر خواد بود.

31- داشتن جایگاه برای کارمندان شرکت، ممنوع می باشد و در صورت ثبت عضویت هریک از کارکنان بنام خود یا دیگر بستگان، جایگاه مزبور لغو و با کارمند خاطی توسط مدیریت شرکت برخورد لازم اعمال خواهد شد.

32- چنانچه احدی از لیدرهای شرکت از کارمندان رسمی و قراردادی شرکت در زیر مجموعه خود تحت هر نامی به عنوان بازاریاب ثبت نام نماید مقررات شیفت در مورد وی اجرا خواهد شد.

33- مطابق ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی تبصره ماده ۸۷ قانون نظام صنفی،  بازاریابان حق تشکیل جلسات وگردهمایی به‌منظور معرفی کار، پیگیری، تشریح طرح سوددهی، توضیح مبانی و مفاهیم فعالان بازاریابی شبکه‌ای، معرفی محصول، کاتالوگ و … در خارج از شعب دارای مجوز شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای راندارند.

لذا هرگونه برگزاری جلسات گردهمایی با موضوعات مرتبط با بازاریابی شبکه‌ای در اماکن عمومی بدون مجوز نظیر پارک‌ها از نظر سازمان وزارت صنعت معدن و شرکت تدبیر اطلس غیرمجاز بوده ونیز شرکت تدبیر اطلس از افراد خاطی شکا یت به صورت قانونی انجام داده و علاوه بر آن  منجر به یک  ماه تعلیق فرد متخلف، توسط این شرکت خواهدشد.

34- هر گونه ، شایعه پراکنی و تهمت و افترا و منفی دادن و آفر دادن به نیروهای جدید برای جذب آنها در شرکت  2 ماه تعلیق را در پیش دارد.

35- هرگونه شایعه پرا کنی، تهمت و منفی دادن بازاریابان و شرکت توسط بازاریابان اطلس تخلف محسوب می شود و 3ماه تعلیق و تا حد لغو جایگاه پیش می رود.